9 zakone të shëndetshme që duhet vjedhur nga gratë në mbarë botën

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard 9 zakone të shëndetshme që duhet vjedhur nga gratë në mbarë botën

Përderisa amerikanët kanë bërë shumë hapa në shënjimin e shëndetit dhe të qenit mirë (ata prapë nuk jemi vendi më të trashë në botë!), ata ende mund të mësojmë një gjë apo më shumë për një jetë të shëndoshë duke shikuar përtej kufijve. Ne pyetem ekspertë në mbarë botën se çfarë bëjnë femrat e shëndetshme dhe fit në vendin e tyre që të jetë të jenë të dobëta, largojnë stresin, dhe të jetojnë një jetë të lumtur e të shëndetshme.

article-health-kitchen 9 zakone të shëndetshme që duhet vjedhur nga gratë në mbarë botën

1. Ato përziejnë ujin e tyre

Gratë e shëndetshme të Meksikë bëjnë ujë të freskët shtëpie për tu siguruar që pinë mjaftueshëm H20 (ujë). “Këto pije freskuese zëvendësojnë pijet me kalori dhe shtojnë vitamina, minerale, dhe antioksidues në tavolinën tuaj” thotë Yvonne Trevino Hayek, një mjek diete dhe vrapues elitë nga Meksika. Uji i freskët nga restorantet ose shitësit e rrugës zakonisht përmban shumë sheqer, por ju shumë lehtë mund të bëni një version më të shëndetshëm në shtëpinë tuaj thjeshtë duke përzier fruta të freskëta, perime, ose bimë në ujë të ftoftë. “Shijet më të njohura janë kastravec, limon, hibiskus, dhe kokos” tha Hayek.

2. Ato punojnë që të jetojnë (në vend që të jetojnë për të punuar)

“Bilanci është një nga fjalët më trendi të grave Aussie” thotë Jacqueline Mooney, redaktore e Prevention-Australia. Gjithnjë e më shumë gra në Australi po përpiqen për një jetë të harmonishme, duke i dhënë prioritet aktiviteteve sociale dhe pushimeve të rregullta si shenjë dalluese të suksesit dhe jetës së shëndetshme, shpjegon ajo. “Ne dashurojmë një largim për fundjavë! Me kaq shumë mjedise të mahnitshme natyrore, është e lehtë për të gjetur një pamje të ndryshme freskuese dhe në vetëm 48 orë ke një rinisje të mendjes dhe trupit,” tha Mooney. Shumë studime kanë gjetur se duke marrë pushimet mund të përmirësojë shëndetin mendor dhe fizik.

3. Ato vozisin biçikletën për transport, jo vetëm gjatë kohës së lirë

Gratë në Holandë vozisin biçikletën kudo. Jo vetëm për ushtrime të fundjavës ose me fëmijët e tyre, por të mbërrijnë nga A tek B. Një trend i madh në mesin e grave holandeze është bashkëngjitja e një kutie të madhe prej druri në pjesën e përparme të biçikletës për të mbajtur gjërat ushqimore, sipas mjekës së dietës dhe trajneres së shëndetit holandezes Yneke Vocking. “Është sekreti i ynë për këmbë të mrekullueshme” tha ajo. Komisioni Evropian ka gjetur se holandezët përdorin biçikleta si mënyrën kryesore të transportit për rreth një të tretën e aktiviteteve të përditshme, më shumë se çdo vend tjetër evropian. Dhe shkencëtarët kanë gjetur një lidhje reciproke mes normave të trashjes dhe sasinë e “transportit aktiv” të popullatës duke marrë pjesë në vende të ndryshme, sipas një studimi të publikuar në gazetën e Physical Activity and Health. Njerëzit në vende më pak në numër kanë tendencë të vozisin biçikleta dhe të ecin për të shkuar atje ku kanë nevoje, se sa të vozisin.

4. Ato i bëjnë perimet kursin e tyre kryesor

“Greqia ka konsumin më të lartë të perimeve në botë” thotë Elena Paravantes, RDN, redaktore e olivetomato.com dhe drejtoreshë e themelimit të Prevention-Greece. “Shumë enë kryesore me perime janë një pjesë e rëndësishme e dietës së një gruaje të shëndetshme greke. “Shumë studime kanë zbuluar se dietat e pasura me bimë të ndihmojnë të ju mbajnë të shëndetshme në moshë. Gjetjet e fundit publikuan në American Journal of Clinical Nutritionshow se dietat e shëndetshme vegjetariane përmbajnë shumë përbërës mbrojtës, duke përfshirë magnez, kalium, dhe vitaminë K, e cila lufton osteoporozën.

5. Ato marrin masazhe rregullisht

Përderisa Amerikanët kanë tendencë të marrin masazhe vetëm kur lëndohen ose kanë ndonjë kartë dhuratë, gratë e Tajlandë besojnë fuqishëm në marrjen e shpeshta të masazheve në mënyrë të qëndrojnë të shëndetshme, fit, dhe të dobëta, sipas Nitra Kitayakara autore e dy librave më të shitur për joga dhe plotësim të mendjes. Shumë studime kanë gjetur se masazhet tajlandeze mund të rrisin një shumëllojshmëri të gjerë të masave fizike të fituesit, duke përfshirë fituesin, gatishmërinë, shpejtësinë dhe forcën.

6. Ato bëjnë çajin (yerba mate) kafen e tyre

Yerba mate është si çaj, pije natyrale simuluese që studimet tregojnë se mund të ndihmojë në mbrojtjen e shëndetit të kockave dhe për të luftuar kancerin. Është më e popullarizuar se kafja ose çaji në shumicën e Amerikës Jugore – Argjentinasit konsumojnë 175,000 ton në këtë gjë, më shumë se 4.9 kilogram për person, çdo vit. “Unë pi yerba mate çdo mëngjes, ai më zgjon, por është më e lehtë se kafja. Pas gllënjkës së parë ndjej lidhjet në trurin tim” thotë Agata Szekely, gazetare e shëndetit nga Argentina. “Unë gjithashtu e pi atë pas drekës për të shmangur marramendjet dhe të ndjehem më energjik në ushtrimet e ditëve të vona.

7. Ato bëjnë prioritet shoqërimin

“Gratë suedeze çlodhen dhe largojnë stresin duke marrë kohë të ulen dhe të takohen me miqtë e tyre.” Thotë Emma Lindblom, RD, mjeke diete në Suedi. Çelësi për “fika” (kafe tradicionale në Suedi), është se kjo është një pushim në ditën tuaj, zakonisht rreth 3 pasdite. Nuk është drekë apo darkë , dhe nuk është kafe në tavolinën tuaj, shpjegon Lindblom, me të vërtetë është kohë e lirë nga puna, gjë që suedezët bëjnë në shumicën e ditëve, të shoqërohen me miq q mikesha. Shumë studime kanë zbuluar që gratë që kanë lidhje të forta shoqërore janë më të lumtura dhe më të shëndetshme, dhe një studim i fundit i publikuar në Perspectives on Psychological Science konstaton se miqësitë e forta të ndihmojnë të jetosh më gjatë.

8. Ato as në ëndërr nuk do të mund ta shmangnin sheqernat natyrale në fruta

“Unë ha fruta pothuajse çdo vakt” thotë Andrea Estevam, në gazetare e shëndetit dhe çikliste konkurruese dhe vrapuese në Brazil. Estevam thotë se gratë e të shëndetshme në Brazil nuk struken nga frutat për shkak të përmbajtës me sheqer, si shumë të tjerë që mbajnë dietë, përndryshe ata shohin sheqernat natyrale si burim i madh i energjisë për të nxitur ushtrimet e tyre dhe aktivitetet e përditshme.

9. Ato mbështeten në një guru si pjesë e ekipit të tyre të kujdesit shëndetësor

Për shumë vite, gratë nga India janë mësuar të vendosin nevojat e të tjerëve si : familjes, miqtë, kolegëve të punës, para nevojave të veta, por kjo më në fund është duke ndryshuar, thotë redaktorja e Prevention-India, Sanghamitra Chakraborty. Dhe pjesë e këtij ndryshimi ka çuar në rilindjen e një praktike tradicionale indiane: duke vizituar një guru personal si një komponent thelbësor i një jetese të shëndetshme. Ndërkohë ato nuk janë domosdoshmërish me natyrë fetare, guru-të ofrojnë udhëzime shpirtërore, dhe së fundi janë bërë “vendi ku shkojnë gratë e shëndetshme nga India të ndjehen të përqendruara dhe të qeta,” shpjegon Chakraborty. Përderisa një mësues feje personal mund të jetë e vështirë për tu gjetur në gjithkund, një terapist ose trajner i shëndetit mund të ofrojë përfitime të ngjashme. ©Motivim.com

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × five =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Xhirime ne Dasma HD dhe 4K

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.