Si ta kontrollojmë peshën

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard Si ta kontrollojmë peshën

Gracka e mundshme: karbohidratet
Nuk mendoj që është realiste që të kaloni një jetë pa ngrenë ushqimin e juaj të preferuar dhe nuk është e nevojshme kjo për të humbur peshë apo për t’u larguar nga ai. Një gjë që mburrem si unë dhe Beni janë patetinat franceze, por ne jemi paksa të hollë në zgjedhje. Ato duhet të bëhen të vërtetë, patate të prera me dorë dhe të fërgohen në një bazë ushqyese siç është vaji i kikirikut. Kur ne e shohim këtë në ndonjë rast në e shijojmë, por ne krijojmë një balancë të shëndetshme për këtë. Herën e fundit që porositëm patatina ne i bashkuam ato me omëleta për drekë. Unë mora një omlet vegjetarian të bërë me djathë dhe perime kurse Beni pati një omlet me ve dhe perime.

article-humbje-peshe-kontrolloni-peshen Si ta kontrollojmë peshën

Në fund mbetet të kënaqur por jo të mbushur por patëm energji për të vrapuar rreth e rrotull të argëtohemi gjatë gjithë ditës, njëra nga strategjitë më interesante për një sukses afatgjatë është që të lejoni ta shfrytëzoni ushqimit apo mos të hani (mos të hani patatina apo patatina me proshutë të cheeseburgerit, pak birra dhe një xhevrek të ëmbël në fund).

Gracka e mundshme: uria ekstreme
Për të dy ne dhe ndoshta për çdo njeri në planet, të merr shumë uria është një faktor i madh i rrezikut për të ngrenë shumë shpejt, shumë shpejt, dhe të shkoni drejt “junk food”. Kur për herë të parë e takova Benin ai gjithmonë punonte gjatë drekës dhe mënjanonte mezet e lehta. Në kohën e darkës ai ishte aq i uritur saqë urdhëronte një gjelle të tepruar me kalori (po flasim për diçka të fërguar, diçka të mbuluar me sos djathi, lëng mishi, të tria të kombinuara), apo një vakt që e hante me çipsa dhe salcë para darke.

Tani ai gjithmonë ndalon për drekë dhe përtyp mezen e shëndetshme në mbrëmje sikurse lajthitë. Strategjia e ime është që të kapemi për një orar specifik të ushqimit. Gjithmonë ha drekë brenda një ore pasi zgjohem dhe i rikujtoj vaktet e mija se ato nuk vinë më shpejt se 3 apo 5 orë të ndara. Nëse udhëtoj bëhem gati të ha ushqime mbështetëse si biskota të thata nga gruri, bajame dhe fruta që i marrë me vete kështu që nuk kam nevojë të rri 5 orë pa ngrenë. Të mos uritemi na ndihmon të dy ne të evitojmë qejfet dhe ta maksimizojmë metabolizmin tonë.

Gracka e mundshme: motivimi
Mendoj se është në natyrën tonë që të lidhemi për shprehi dhe qëllime specifike. Shumë njerëz dëshirojnë të humbin peshë për një ngjarje, siç është dasma e tyre, ribashkimi i gjeneratës, pushimet apo moment kujtimi si ditëlindja. Të tjerët kanë një peshë të caktuar apo një masë që ata nuk e dëshirojnë. Por pasi një ngjarje merr fund apo ju ja arrini qëllimet, çfarë pastaj? Pa ndonjë gjë që duhet të punoni apo të lidheni me përpjekjet e juaja me shumë njerëz për të përfunduar këto shprehi të vjetra kilogramët kthehen. Për muaj, Benin dhe shumë klient të mijë, motivimi është një benifit i përditshëm për të ngrenë shëndetshëm, siç janë energjia, të fjeturit mirë dhe sensi i besimit që ndjeni kur vishni jeans dhe i mbërtheni ato lehtë.

Por është me rëndësi që të njihni personalitetin e juaj. Nëse ju keni nevojë për një ngjarje atëherë zgjidhni cila është ajo. Filloni përgatitjet për pushimin e ardhshëm apo vikendet. Nëse ndjeni që jeni më shumë të motivuar për arritje personale, bëjeni një listë të tyre dhe lexojeni shpesh. Një nga klientët e mijë e ka ngjitur atë në frigorifer dhe e ka shkruar thjesht “Ndal rripave për dobësim!” sepse ajo me në fund ishte ndier mirë duke veshur një fustan pa to dhe nuk ka motivues më të mirë se ky rast. Një stimulues ishte aktualisht më shumë një liri e saj sesa masa, një forcë që të jep mundësi. Mendoni për esencën se çfarë është e rëndësishme dhe si mund të rrini të lidhur më të. Personaliteti për të qëndruar në një linjë është sikurse një mision më i madh se një detyrë e përditshme.

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − 9 =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Xhirime ne Dasma HD dhe 4K

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.