Sallatë pule Ceasar

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard Sallatë pule Ceasar

Ushqim-00013-sallate-pule Sallatë pule Ceasar

Përbërësit (2 porcione)

120g gjoks pule (pa lëkurë)
2 copa proshutë (yndyra të shkurtohet)
3 gota marule të coptuara
2 lugë supe djathë
1 gotë bukë e thekur dhe e ndarë në copa të vogla
1 ve, e zier lehtë
1 lugë supe vaj ulliri

Saljca

1 lugë majonezë me yndyrë të ulët
1 lugë supe senf
Gjysmë limoni

Metoda

Lëshoje tiganin në temperaturë të mesme dhe derdhni pakë vaj ulliri. Pasi të nxehet tigani, vendosni gjoksin e pulës në të. Lëreni secilën anë nga pesë minuta. Ndaleni zjarrin dhe lëreni që të pushojë para se ta copëtoni.

Vendoseni proshutën në tepsi ne furrë në 180° C për rreth 3 minuta në të dy anët derisa të jetë gati. Pasi të ftohet preheni në copa të vogla.

Përziejeni majonezën, senfin dhe lëngun e limonit.

Vendosni marulen, djathin, proshutën, bukën e thekur dhe pulën e copëtuar në enë. Shtoni salcen përmbi, përhapeni dhe vezën e zier mbi të.

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + eleven =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Xhirime ne Dasma HD dhe 4K

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.