Niseshteja e qëndrueshme mund të jetë e ardhmja për humbje peshe. Pra, pse nuk keni dëgjuar për atë?

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard Niseshteja e qëndrueshme mund të jetë e ardhmja për humbje peshe. Pra, pse nuk keni dëgjuar për atë?

Muajin e kaluar, adhurues të karbohidrateve morën disa lajme të mira që dukën si të ardhura prej qiellit. Sri Lankan, kërkues ka zbuluar një mënyrë për ti reduktuar në 50% kaloritë që orizi përmban, duke mos ja ndryshuar shijen.

article-food-resitant-starch-1 Niseshteja e qëndrueshme mund të jetë e ardhmja për humbje peshe. Pra, pse nuk keni dëgjuar për atë?

Ata kanë zbuluar se duke e përgatitur orizin me vaj dhe duke e lënë të ftohet gjatë natës e rrit dukshëm sasinë e qëndrueshmërisë së niseshtesë (RS), një karbohidrate që nuk ka vlera kalorike sepse trupi jonë nuk mundë ta tretë atë. Shkencëtarët kanë spekuluar se kjo mund të aplikohet po ashtu në pasta, patate, oatmeal dhe në ushqime të tjera që përmbajnë shumë karbohidrate, potencialisht duke përdorur RS për të zvogëluar numrin e kalorive pa e sakrifikuar shijen.

Këtu, do të trajnojmë pyetjet tuaja më të mëdha për RS.

Çfarë është saktësisht kjo karbohidrate e çuditshme dhe ku mund ta gjeni atë?

article-food-resitant-starch-2 Niseshteja e qëndrueshme mund të jetë e ardhmja për humbje peshe. Pra, pse nuk keni dëgjuar për atë?

Kreditone RS për natyrën e saj bipolare edhe si niseshte dhe si fije. Përderisa RS ka një strukturë kimike të niseshtesë, ajo gjithashtu vepron si një fije, duke kaluar nëpër zorrën e trashë pa u tretur. Trupat tanë nuk mundë ta konvertojnë RS në energji, pra nuk ka kalori. Është gjetur në mënyrë natyrale në ushqime si thjerrëzat, fasule e zezë, bizele të njoma, tërshëra, elbi, banane jeshile dhe variacione te caktuara të misrit. Prodhuesit e ushqimit kanë zhvilluar procese kimike te industrializuara qe të konvertojnë niseshte normale, si gruri, në RS.

A mund të më ndihmojë vërtetë në humbje peshe?

article-food-resitant-starch-3 Niseshteja e qëndrueshme mund të jetë e ardhmja për humbje peshe. Pra, pse nuk keni dëgjuar për atë?

Shkenca duket se e sugjeron kështu. Në disa studime të kafshëve, dieta të pasuruara me RS kanë zvogëluar yndyrën në trup nga diku 8% në 45% – dhe këto humbje më së shpeshti vinë nga yndyra e organeve të brendshme, lloji më i rrezikshëm i yndyrës që rrethon organet e brendshme. Një studim në njerëz ka zbuluar se ata të cilët kanë marrë rreth 5% të karbohidrateve ditore nga RS e kanë rritur metabolizmin e lipoideve, ose djegien e yndyrës, nga 20% në 25%. RS është treguar edhe për të ulur rritjen e insulinës pas vaktit, një hormone që nxit trupin të ruaj yndyrën në vend se të djegë atë. Së fundi, disa gjykime kanë zbuluar se ngrënia e RS çon në më pak uri gjatë ditës, me disa nga pjesëmarrësit e studimit të cilët kanë ngrënë 300 kalori më pak në ditë pasi kanë konsumuar RS. Hulumtuesit spekulojnë se, kur RS fermentohet në dy pika, ajo ndikon në lirimin e hormoneve që dërgojnë sinjale plotësimi në tru.

Në rregull, po nëse RS është kaq e mirë, pse nuk jemi të gjithë dukë bërë ushqime të paketuar nga ajo?

Për fillestarët, përbërësit e RS mund të kushtojnë deri në gjashtë herë më shumë se ato standarde, thotë David Holzer, CEO i Fiber Gourmet, një kompani që bënë pasta me kalori të ulëta, biskota dhe ushqime të tjera të pasuruara me RS. Një pjesë e madhe e saj edhe zbret në shije. Kur përqendrime te larta të prodhuara me RS janë shtuar në bukë apo ëmbëlsira, ato shpesh kthehet të dendura, më të vështira, më të errëta, se sa homologët e tyre të rregullt. Me pak fjalë, kjo kërkon disa punë intensive nga prodhuesit për të kthyer produkte të pëlqyera me përqendrim të lartë të RS dhe për të justifikuar rritjen e çmimit. Po nëse më shumë kompani fillojnë ta bëjnë këtë, rezultati do të ishte revolucionar: “Nëse keni me të vërtetë ushqim me kalori të përgjysmuara dhe shije të njëjtë, kjo nuk duhet të largohet” thotë Holzer. “Kjo nuk është një trillim. Kjo është një no-brainer.”

Pastaj përsëri, disa studiues me të cilët ne kemi biseduar kanë thënë se RS ende nuk është gati për përditshmëri, pasi që nuk ka studime afatgjata të njeriut për RS të cilat janë kryer deri më sot .

Si mund të ha më shumë RS?

article-food-resitant-starch-4 Niseshteja e qëndrueshme mund të jetë e ardhmja për humbje peshe. Pra, pse nuk keni dëgjuar për atë?

Mënyra më e mirë është ndoshta për të krijuar niseshte në kuzhinën tuaj duke transformuar niseshtenë tuaj shumë të tretshme si pasta, oriz dhe patate në shtëpi të energjisë RS. Krejt çka ju duhet të bëni është të gatuani dhe ta leni të ftohën përpara se të servohen, derisa temperatura ndryshon kjo shkakton disa niseshte shumë të tretshme të konvertohen në RS. Një shënim i rëndësishëm: disa kërkime kanë zbuluar se metoda të ulëta dhe të ngadalshme të gatimit, si valë ose pjekje, krijojnë më shumë RS se sa metoda të shpejta dhe të fuqishme si mikrovala. Për fat të keq, nuk ka ndonjë recetë standarde apo metodë për të ndjekur – disa studime thonë se ushqimi duhet të qëndrojë në frigorifer gjatë natës. Të tjerët thonë se ajo merr vetëm disa minuta të ftohjes në banak. Por çdo shumë e ftohjes duket të krijojë të paktën disa RS (veç nëse doni ta punësoni një shkencëtar të ushqimit të testojë pastat tuaja, për fat të keq, nuk ka mënyrë për ta ditur sigurtë)

Sa RS duhet të ha nëse dua të humbi peshë?

Ne kemi bërë të njëjtën pyetje si David Feder, RD, autori i The Skinny Carbs Diet, një libër gatimi që përmban receta me RS. Me pak fjalë, ai rekomandon të përpiqeni të konsumoni më së paku 10 gramë në ditë, një sasi që ju mund ta merrni nga ½ chickpease plus 1 filxhan pasta të gatuara dhe të ftohura, sipas librit të tij. Deri më sot, nuk ka ende asnjë burim gjithë përfshirës, apo burim publik që tregon se sa shumë RS ju mund të merrni nga një ushqim i caktuar, edhe pse lista nga Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO), një udhëheqës për kërkimet RS, ofron një pasqyrë të mirë. Ekspertët e CSIROs sugjerojnë të konsumohen rreth 20 gram të RS në ditë, edhe pse shumë gjurmë të testimit të njeriut dhe RS përdorin rreth 40 deri 50 gramë në ditë. Shumë burime gjithashtu sugjerojnë të përfshihet RS ngadalë në mënyrë që të shmangni telashe të tretjes, si gazrat. ©Motivim.com

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen − 9 =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Xhirime ne Dasma HD dhe 4K

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.