Ky miell i ri ulë kaloritë për më shumë se 25%

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard Ky miell i ri ulë kaloritë për më shumë se 25%

Ndërsa ju ndoshta kurrë nuk keni imagjinuar që dikush do të bëjë miell nga pluhuri i bananeve të pjekura, ata kanë bërë-dhe ne jemi të ngazëllyer në lidhje me të. Edhe ju duhet të jeni gjithashtu, veçanërisht nëse ju jeni përdoruas i gluten-free, Paleo ose duke u përpjekur për të humbur peshë: bananet pa drithëra dhe mielli pa gluten jo vetëm që kanë më pak kalori se sa mielli i rregullt, por kjo ju lejon ta përdorni në mënyrë të konsiderueshme më pak në pjekje, duke reduktuar numërimin e kalorive të bukëve tuaja, biskotave, tortave, dhe çdo ushqimi tjetër të kuzhinës pa humbur asgjë në shije.

article-food-flour Ky miell i ri ulë kaloritë për më shumë se 25%

Ky miell magjik është bërë nga bananet jeshile, të cilat, ndryshe nga homologët e tyre me sheqer të verdhë, janë të mbushura me niseshte rezistente, një lloj i fibrit që trupi nuk mund ta tretë. “Pra, ajo ofron pjesën më të madhe me më pak kalori”, thotë Rachel Begun, RDN.

Në 100 kalori në ¼ filxhan, mielli i bananes tashmë është më i ulët në kalori se sa mielli për të gjitha qëllimet dhe shumë alternativa të tjera të miellit të grurit, duke përfshirë bajame, oriz të kaftë dhe tërshërë. Dhe për shkak të përmbajtjes të lartë te niseshtesë lejon miellin të thith deri në një ton të lëngshme, të cilat ju mund të merrni me përdorimin e 25% më pak kur e shkëmbejnë në recetat që bëjnë thirrje për miell gruri. Vënë të gjithë këtë së bashku, ju keni marrë një lëndë të re të mundshëm që mund të ndihmojë të promovoni humbje peshe.

Mirë, por çfarë shije ka? Jo si banane, kjo është e sigurt. Ky miell bananeje ka një version të shijes , si asgjë. Por kur ju shtoni miell për një recetë, shija e thartë transformohet në diçka pothuajse çokollatë dhe dukja gjithashtu bëhet më e shijshme. Produkti juaj i përfunduar do të duket si diçka i bërë me miell-gruri. Kur kam përdorur miell bananeje në vend të miellit për të gjitha qëllimet për të bërë krepa, rezultati ishte fantastik, pothuajse me gëzof dhe padyshim më pak i dendur se i recetave të ngjashme të bëra me miell të bajameve apo miell të kokosit.

Megjithatë mielli i bananes nuk është më i miri në brumë të picave ose për gatime të cilat do të duhej të kenë një shije më delikate. “Ajo thith më shumë të lëngshme, kështu që ju nuk mund të bëni diçka ku ju do të doni një cilësi më të lehtë”, thotë Beth Hillson, redaktor ushqimi i revistës Living Without’s Gluten-Free and More. “Por kjo mund të jetë e dobishme për gjëra të tilla si biskotat, pjekurinë e bukë të shpejtë dhe mund të shtojë shumë ushqyes të dobishme në dietën tuaj.” Gjegjësisht, kalium dhe fibër, me çdo ¼ filxhan shërben 333mg dhe 2g.

Dobësia e vetme e vërtetë është se tani për tani, ka vetëm një kompani amerikane që e prodhon, kështu që ky është lloj i kushtueshëm dhe jo ende gjerësisht në dispozicion në vendin tonë. ©Motivim.com

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 5 =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Plani Dietal Right

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.