Mënyra se si ushtrimet ri-programojnë kiminë e trupit tuaj

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard Mënyra se si ushtrimet ri-programojnë kiminë e trupit tuaj

Fuqitë e djersitjes “së mirë” janë të dokumentuara: Aktiviteti i vazhdueshëm fizik mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut dhe niveleve të kolesterolit, të ju ndihmojë të mbani peshë të shëndetshme, të zvogëloni rrezikun e depresionit, sëmundjeve të zemrës, goditjeve në tru dhe kancerit.

article-workouts-biceps-pesha Mënyra se si ushtrimet ri-programojnë kiminë e trupit tuaj

Përderisa humbja në peshë dhe kontrolli i sheqerit në gjak janë dy arsye për këto përfitime, ja edhe një tjetër për të cilën njerëzit nuk kanë njohuri: Kur të lëvizni, muskujt tuaj lëshojnë hormone. Më poshtë mund të lexoni për tri hormone që prodhoni sa herë që ushtroni.

Hormoni: Irisin

Çka është: Ushtrimi bën që të shpërbëhet në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe të qarkullojë në trup. Ndaj edhe i ka mbetur nofka “hormoni i ushtrimeve”.

Si funksionon: Një studim i fundit zbuloi se Irisin ri programon qelizat yndyrore për të djegur energji në vend se ta ruajnë atë, çka shpjegon si ushtrimet rrisin shpejtësinë e metabolizmit dhe ju ndihmojnë të shkrini dhjamin. Një tjetër studim i fundit në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se njerëzit me nivele më të larta të Irisin në gjak kishin më shumë gjasa të kenë telomere më të gjata-lloj kapele apo tape në fund të kromozomeve që shkurtohen me moshë. Shumë probleme shëndetësore-duke përfshirë kancerin, sëmundjen e zemrës dhe Alzheimers- lidhen me shkurtim të telomereve.

Përfitoni sa më shumë: “Fokusohuni në grupet e mëdha të muskujve pasi ato përmbajnë më shumë qeliza muskulore individuale”; thotë autori i studimi James Brown, Ph.D

Hormoni: Testosteroni

Çka është: Hormoni kryesor i gjininë mashkullore, i vendosur në testikuj dhe i cili fuqizon nxitjen seksuale, rritje të ashtit, qimeve dhe muskujve.

Si funksionon: Pasi të përfundoni ushtrimet, nivelet e testosteronit rriten për një periudhë prej 15 minuta deri një orë në varësi të moshës tuaj, nivelit të fitnesit dhe intensitetit të ushtrimeve. Trupi juaj shfrytëzon qarkullimin e testosteronit për të ndërtuar masë muskulore. Nivelet e ulëta të T mund të dërgojnë në sëmundje të zemrës duke përfshirë trashje të gjakut dhe ritëm anormal të zemrës si dhe llojin numër 2 të diabetit dhe sindromën metabolike.

Përfitoni sa më shumë: Filloni me ushtrime aerobike e pastaj kthehuni te peshat: Pjesëmarrësit regjistruan 41.4 përqind rritje në testosteron kur ushtruan fillimisht në biçikletë e pastaj vazhduan me rutina të ngritjes së peshave të stolit, squats, ulje-ngritje të muskujve latissimus dhe zgjerime të gjurit, thotë një hulumtim i The Journalof Strengthand Conditioning Research. Djemtë që ushtronin në rendin e kundërt arritën të ngritin nivelet e testosteronit vetëm 3.3 përqind pas ushtrimeve. Një teori: Pasi trajnimet e forcës rrisin testosteronin më shumë se ushtrimet aerobike, kur të filloni me ushtrime kardio dhe përfundoni me ngritje peshash, hormoni mban një ngritje stabile përgjatë ushtrimeve, e edhe më gjatë. Kur të ushtroni në rend të kundërt, mund të ulet përderisa vraponi në pajisje.

Hormoni: Peptide YY

Çka është? Një hormon që gjendet në zorrë dhe vepron në zonat e trurit që zvogëlojnë oreksin dhe rrisin ndjenjën e ngopjes pas shujtave.

Si funksionon: Përderisa hulumtuesit nuk janë komplet të sigurt se si ndodhë, ushtrimet rrisin nivelet e peptide YY që mund të ju bëjë të ndiheni më pak të uritur pas ushtrimeve. Ky është një hap drejt rrugës së duhur: Një raport i fundit i American Journal of Public Health  zbuloi se mbipesha përbën gati 18 përqind të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara.

Përfitoni sa më shumë: Ushtrimet aerobike duken të rrisin më shumë nivelet e PYY në krahasim me trajnime të forcës. Sipas një studimi të vitit 2013 në magazinën Appetite, ushtrimet me pesha si kërcimi me litar kanë efekt më të madh në PPY se aktivitetet tjera si çiklizmi apo noti. ©Motivim.com

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × 1 =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Xhirime ne Dasma HD dhe 4K

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.