Këshilla për humbje peshe: Ndryshime të vogla por fitimi i madh

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard Këshilla për humbje peshe: Ndryshime të vogla por fitimi i madh

Mendoni pak. Për një humbje të vërtetë peshe, siç pajtohen ekspertët që largimi nga dieta ekzistuese është një gjë shumë e mençur në të vërtetë.

article-humbje-peshe-sendvic Këshilla për humbje peshe: Ndryshime të vogla por fitimi i madh

“Ndryshimet e vogla ju nisin drejt suksesit”, thotë Madelyn H. Fernston Ph.Dm, drejtoreshë në weight Management Center të Universitetit të Mjekësisë në Pittsburgh. “Ato janë shumë të lehta për t’ju përshtatur jetës tuaj”.

Këtu qëndron sekreti: Derisa një gjysmë kilogrami e yndyrës trupore është e barabartë me afërsisht 3500 kalori, e tëra çka nevojitet të bëni është të shpenzoni pak kalori nga dieta e juaj ditore, pastaj të tejkaloni humbjen e peshës – nuk ka ndonjë dietë të kontrolluar masivisht, nuk ka vakte në një pije dhe sigurisht nuk duhet të largoheni nga ushqimet e juaja të preferuara që shkojnë në favor të yndyrave dhe impozitorëve të sheqeri që ka shijen sikurse miellit në sharrë.

Atëherë ku tja filloni? Shënoni çfarë do të hani për çdo ditë (madje as mos mendoni që të ndjekin kaloritë me gramët e yndyrave) në një ushqim ditor dhe mandej si përshtatje të merrni mjete të vogla që rekomandohen nga Nadine Pazder, R. D, zëdhënëse e Shoqatës së Dietologëve Amerikan. “Mundësitë janë që këto mjetë do të jenë të qarta për ne”, thotë ajo.

Për të filluar, ne kemi bërë disa ndryshime të vogla që ju mund ti provoni menjëherë. Bëjeni këto rregulla vetëm pesë ditë të javës, dhe ju do të keni një këshillë ekstra për peshë për të mirë.

Këshilla diete për mëngjes
Shmanguni nga brumërat dhe gjevrekët duke marrë vetëm dy lugë djathë.
Ndërrojeni dy pjesë të tostit me grurë me dy lugë të gjalpit të kikirikut
Ruani 300 kalori në ditë.
Humbje peshës për një vit 10 kilogram.
Produktet e bukës së bardh të cilësisë së lartë janë një vendim i mirë për të filluar, thotë specialistja për humbjen e peshës Madelyn H. Fernstrom, PH.D. “Ato janë shumë të lehta dhe ju ngopin”. Për më pak kalori, fibrat në bukën e bardhë të grurit dhe proteinat në gjalpin e kikirikut do të bëjnë që ju të ngopeni dhe të qëndroni me gjatë pa ngrenë.

Këshilla diete, meze në mesin e mëngjesit
Shmanguni nga një gotë “juice”
Shkëmbeni atë me fruta
Kurseni në ditë 90 kalori
Humbja e peshës për një vit 3 kg
Ndalja e pirjes së një “juice” është një gjë e mirë (pa kujtuar këtu sodën e ëmbël) që është njëra prej mënyrave më të thjeshta për të ndal marrjen e kalorive ekstra. Të hani një pjesë fruta ju merr kohë, dhe për këtë ju mendoni që të merrni fibra nëpërmes juice.

Largimi nga një dietë – më saktë ndryshimi radikal i saj – mund të ju dërgoj në sukses. Këtu janë disa këshilla për humbje peshe që ju duhet ti ndiqni.

Nadine Pazder , R. D, zëdhënëse për Shoqatën Amerikane të Dietologëve, beson shumë se mbajtja e një ditarë të ushqimit dhe mandej bërja e disa ndryshimeve në atë çfarë hani, është esenciale. Këtu janë disa mënyra specifike që të digjni kalori pa e sakrifikuar shijen e juaj .

Këshilla diete për drekë
Shmanguni nga kutia e jogurtit të ëmbël
Shkëmbeje me një jogurt me yndyrë të ulët me ½ e kupës se një fruti të qëruar
Ruan në ditë 100 kalori
Humbet peshë deri në 4 kilogram për vit
Çka fitoni është se humbisni me tone sheqer të shtuar dhe merrni vitamina që gjenden në fibrat e furtave

Këshilla diete për meze në mes mesditë
Shmangeni kafen moka
Zëvendësojeni me 1 për qind qumësht
Kurseni 145 kalori në ditë
Humbje peshe deri në 5 kg në vit
Fitoni nga kjo më shumë marrje të kalciumit dhe më pak sheqer në trup. Për një aromatizues çokollate, spërkatni pluhurin e kakos me të.

Këshilla të duhura të kohës për humbje peshe
Shmangeni Martinin
Zëvendësojeni me rum dhe koka kola dietike
Humbje e peshës në vit deri në 2 kilogram
Çfarë fitoni nga kjo është ulje e pijeve dhe marrja e kalorive nga pijet alkoolike. Një gllënjka likeri në një dietë me soda apo ujë të karbonizuar (jo tonik, i cili është plot sheqerna) do të ju kushtoj ju me më pak kalori se sa përzierja e pijeve. Për më mirë, përzierja e pijeve alkoolike me ujë, thotë Franca Alphin $. D, një këshilltare për nutricion pranë Universitetit të Duke në qendrën e Dietës dhe Fitnesit. Studimet tregojnë që truri i jonë nuk i regjistron të gjitha kaloritë nga pijet e po ashtu nga ushqimet, kjo është njëra prej arsyeve se pse ne nuk pimë shumë kalori pasi që nuk i njohim ato.

Këshilla diete për darkë
Shmanguni nga pjatat e mëdha me pasta duke i zëvendësuar me ½ e sosit të kuq
Zëvendësojeni një gjoks pule 110 gram me një tash pastaj me ½ e një kupe me sos të kuq
Shpëtoni në ditë 240 kalori
Humbni në një vit 8 kilogram
Përfitoni atë se nëse jeni një princeshë e karbohidrateve që adhuron gjevrekët dhe pastat, ndoshta ju jeni mangët në një departament të proteinave.

Këshilla dietë për desertë
Shmangeni 2 kupa me akullore pa yndyrë
Zëvendësoni me dy miniatura të bonboneve në kallëp
Kurseni 200 kalori në ditë
Humbni peshë deri në 6 kilogram në vit
Përfitoni. Është lehtë të shkojmë tek ushqimet pa yndyra. Bonbonet në miniaturë ju ofrojnë një porcion të kontrolluar kurse versionet me yndyrë të plotë janë më të mira. ©Motivim.com

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × five =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Plani Dietal Right

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.