Gabimet më të shpeshta të fitnesit

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard Gabimet më të shpeshta të fitnesit

‘Pesha juaj është ajo për të cilën duhet të shqetësoheni’
Kur është fjala për trupin tuaj, peshorja ne banjën tuaj nuk është aq e rëndësishme sa pasqyra.

article-fitness-pushups Gabimet më të shpeshta të fitnesit

Miti

Është e natyrshme për të kërkuar dëshmi të progresit kur ju filloni një regjim të ri në palestër, por të shkojmë në peshore çdo mëngjes është qasje e gabuar. Për fillestarë, sistemi i indeksit të masës së trupit (BMI) – i përdorur nga NHS – bëhet një tregues i dobët i shëndetësisë sapo ju të filloni të shtoni muskuj. Ajo nuk e bën dallimin midis yndyrës dhe muskujve, kështu që një njeri i gjatë 170cm i cili peshon 77 kg do të diagnostifikohet si mbipeshë qoftë edhe nëse ai ka 8% apo 18% të trupit yndyrë. Një tregues më i mirë është pasqyra – ajo nuk gënjen.

Këndvështrimi i ekspertit – Mike Smalley, trajner personal

‘Ndërtimi i sa më shumë indeve pa dhjam të jetë e mundur duhet të jetë gjithmonë qëllimi, sepse ajo gjithashtu krijon ambient të përsosur për trupin tuaj për të humbur peshë në mënyrë efektive dhe për ta mbajtur atë. Për ta bërë këtë, zvogëlojini karbohidratet dhe kardion tuaj, rriteni marrjen e proteinave dhe yndyrave të shëndetshme – sidomos në mëngjes – dhe hani shumë perime të gjelbëra. Dhe së fundi, ushtroni peshë-ngritje. Një program i ngritjes së peshave i strukturuar mirë, duke përfshirë edhe shumë punë në pjesët e ulëta të trupit, do të ndihmojë në ndërtimin e muskujve dhe krijimin e një pamje të cilës i jeni vënë pas.’

‘Vrapimi është më i miri per humbjen e yndyrës’
Dëshironi t’i largoni kilogramët? Mendoni goditjet e shkurtra, të mprehta dhe jo rrugën e gjatë.

Miti

Është e lehtë të mendojmë për një vrapim të butë si një djegës i yndyrës – kjo ju bën të djersitur dhe të ndiheni si në një stërvitje. Për fat të keq kjo është larg nga mënyra më efikase për të humbur yndyrë. Ju mund të keni dëgjuar mitin e zonës së djegies së yndyrës, por mos u mashtroni: Edhe pse kjo është teknikisht e vërtetë se trupi juaj përdor një përqindje më të lartë të yndyrës si lëndë djegëse gjatë ushtrimit me intensitet të ulët, shuma e vogël e totalit të kalorive të djegura e bën atë pothuajse të pakuptimtë. Vrapimi është i mirë në qoftë se ju doni të mbani kondicionin, por jo për humbjen e yndyrës.

Këndvështrimi i ekspertit – Sally Moss, trajnere personale

“Mënyra më e mirë për të humbur peshë është që të ushtrojmë me pesha dhe të hani drejtë. Ngritja e peshave ndërton një masë të pastër, ngre normën metabolike dhe stimulon hormonet anabolike si testosteroni dhe hormoni i rritjes, të cilat promovojnë humbjen e peshës. Edhe kur ju nuk jeni duke u stërvitur, ju digjni më shumë kalori në sajë të kërkesave metabolike të rritjes së muskujve. Vrapimi djeg disa kalori, por atij i mungon efekti anabolik i trajnimit me pesha, kështu që nuk është aq efikas për humbjen e peshës. Ju nuk mund të përjashtoni gjithashtu një dietë të keqe. Hani ushqime të pasura në proteina dhe yndyrë por me pak sheqer për të shmangur ruajtjen e kalorive të tepërta si yndyrë. ”

‘Nëse ushtroni sa duhet, dieta nuk ka rëndësi’
Asnjë sasi e trajnimit nuk kompenson një dietë të keqe dhe muskujt e barkut fillojnë në kuzhinë.

Miti

“Sigurisht unë mund të marrë një tjetër birrë,” ju i thoni vetes. “Unë do ta djeg nesër atë.” Mendoni këtë: çdo vakt i shijshëm ju kushton rreth 20 minuta me një intensitet mesatar, në qoftë se ju jeni duke e marrë këtë seriozisht. Pastaj konsiderojeni se birra zvogëlon mundësinë tuaj të përfundimit në mënyrë të kompletuar të stërvitjes, pasi vështirë se është karburanti i përsosur. Së fundi, mos harroni se të ushqyerit si duhet do të bëjë që rezultatet të vijnë shpejt dhe të ju ndihmojë që ju të qëndroni me planin tuaj.

Këndvështrimi i ekspertit – Ben Wilson, trajner dhe nutricionist

‘Ushqimi është mjeti juaj kryesor për të arritur nivelet ideale të yndyrës trupore – ju thjesht nuk mund të përmirësoni me ushtrime një dietë të keqe. Vetëm shikoni një konkurrent mesatare në maratonën e Londrës, jo ata elitarë. Shumë prej tyre janë mbipeshë, pavarësisht se vrapojnë shumë kilometra për muaj. Çdo model në faqen e parë të revistës ka të ushqyerit në qendër të planit të tyre për të arritur muskujt idealë të barkut. Dhe kur vjen puna për të fituar muskuj, ju mund të prishni të gjithë punën tuaj në palestër duke mos i dhënë trupit tuaj ushqimet që i duhen për të maksimizuar rritjen e muskujve. Fokusohuni në proteina, yndyrë me cilësi të lartë dhe perime. ‘

‘Curls janë forma më e mirë e ndërtimit të bicepsit’
Ende jeni duke bërë përsëritje të pafundme me pesha? Duart tuaja nuk do të bëhen me muskuj.

Miti

Nëse ju jeni duke u përpjekur që të plotësoni duart tuaja, është joshëse për të rrëmbyer një palë pesha dore dhe thjesht të filloni të ushtroni. Ajo bën që të ju dhemb bicepsi juaj, kështu që duhet të funksionojë – dhe përveç kësaj, kjo është ajo që të gjithë të tjerët e bëjnë, apo jo? Gabim. Në studimet që masin aktivitetin elektrik në muskuj, ushtrimet e bicepsit shkaktojnë më pak aktivizimin se ngjitjet në litar apo edhe chin-ups, dhe nuk prodhojnë të njëjtën goditje të hormonit të rritjes.

Këndvështrimi i ekspertit- Sean McPhillips, trajner personal

‘Puno në bent-over dhe chin-ups. Këto lëvizje komplekse do të punojnë një muskul të madh – latsin, në rastin e chin-ups – si dhe bicepsin tuaj, duke ju dhënë një nxitje të testosteronit dhe hormonit të rritjes që rezultojnë në përfitime më të mëdha në të gjithë. Gjithashtu, në qoftë se ju dëshironi duar muskulore, mos u përqendroni vetëm në bicepsin tuaj, sepse janë ato që ju mund të shihni në pasqyrë – tricepsi juaj përbën dy të tretat e krahut tuaj të sipërm. Për triceps muskulor, përdorni peshën e trupit tuaj. Pasi ju të mund të menaxhoni tri përsëritje nga dhjetë, filloni duke shtuar peshë duke veshur një jelek që peshon, apo ndonjë rrip. ‘

‘Ushtrimet është më së miri t’i bëjmë çdo ditë’
Mos e kufizoni aktivitetin tuaj në trajnime të monitoruara në mënyrë strikte çdo ditë.

Miti

Kufizimi i ushtrimeve për tre orë në javë dhe ju me një palë pantallona të shkurtra drejtë në palestër është një fenomen relativisht i përhapur i kohëve të fundit. Nivelet e aktivitetit kanë qenë vazhdimisht në rënie në popullatën e përgjithshme për vite, por shumë ekspertë besojnë se një qasje ndaj ushtrimeve që imiton kërkesat e ndryshme në palestër apo stili i jetës së njeriut në shpella është më i miri. Është në rregull në qoftë se ju kënaqeni në seancat tuaj në palestër, por në qoftë se ju nuk mund të shkoni në palestër, mos e lejoni që ajo të ju kufizojë.

Këndvështrimi i ekspertit- Darryl Edëards – Hulumtues palestrash

‘Njerëzit ishin projektuar për të lëvizur duke integruar lëvizje në jetën normale. Kur ju kryeni një lëvizje në mënyrë të përsëritur muskujt tuaj bëhen më efikas, e cila përmirëson aftësinë tuaj për të kryer atë aktivitet. Pra jeni oportunist për lëvizje – zgjohuni në mëngjes dhe bëni press-ups, ose vareni një pull-up në shtëpi dhe bëni disa chins çdo herë kur kaloni andej. Çështja kryesore këtu është të mos trajnohemi për dështim, por të përqendrohemi në cilësinë e lëvizjes. Kjo do të ju bëjë më të fortë dhe vital dhe do të shtojë një numër të konsiderueshëm të përsëritjeve pa lodhje të panevojshme ose një shterim në kohën tuaj të kufizuar. ‘

‘Sit-ups ndërtojnë muskujt e barkut’
A jeni në ndjekje të muskujve të fuqishëm? Sigurohuni që jeni duke i bërë lëvizjet e duhura dhe jeni duke u ushqyer me gjërat e duhura.

Miti

A jeni duke bërë qindra sit-ups dhe crunches çdo ditë në ndjekje të muskujve abdominal? Ju jeni duke humbur kohën tuaj, dhe sipas ekspertit të strukturës së shpinës Dr. Stuart McGill, jeni duke rritur shanset tuaj për problem në fund shpinës më vonë në jetë. Vendi më i mirë për të punuar në muskujt abdominal është në kuzhinë, duke pasur parasysh konsumin tuaj të ushqimit. Dhe në qoftë se ju jeni relativisht të ri në ushtrime, lëvizjet e mëdha të tilla si squat dhe deadlift do të forcojnë thelbin tuaj në vete. Në qoftë se ju doni të merrni atë nivel dhe të ushtroni abdominalet tuaj direkt, ka lëvizje shumë më efektive se sit-ups.

Këndvështrimi i ekspertit – Dan Parker, trajner personal

‘Nëse dëshironi muskuj abdominal ju duhet të ushtroni duke përdorur parimet e hipertrofisë, ose duke shkuar rëndë për tetë deri në 12 përsëritje me rreth 60-90 sekonda pushim. Ka shumë gjasa që sit-ups do të mbingarkojnë abdomenin tuaj në mënyrë të mjaftueshme për të arritur dështim brenda atij vargu të përsëritjes. Në vend të kësaj, unë do të sugjeroja të bëni lëvizje të vështira të tilla si ngritja e këmbëve, qoftë edhe duke i peshuar në qoftë se ato janë shumë të lehta, Cable Russian dhe tërheqje me pesha, duke shkuar për dy deri tri grupe dy herë në javë. ‘

‘Ju keni nevojë për pesha që të ushtroni’
Të arrini peshën e duhur nuk do të thotë të ushtroni gjatë gjithë kohës më pesha.

Miti

Dëshironi prova që ju nuk keni nevojë për të prekur një peshë për të marrë forma frymëzuese? Shikoni gjimnastët olimpikë. Disa nuk prekin kurrë një peshë por ata janë të gjithë në gjendje mbresëlënëse fizike – dhe brutalisht të fortë. Çelësi me lëvizje të peshës trupore është që të vazhdojmë ti bëjmë ata më të ashpër dhe madje as kjo nuk kërkon shumë elemente.

Këndvështrimi i ekspertit- Rob Silver, trajner CrossFit

‘Është një keqkuptim i shpeshtë që e vetmja mënyrë për t’u bërë vital është në një palestër të mbushur me makina. Në të vërtetë, ne mund të bëhemi vital kudo – nga Hyde Park deri në parkun e makinave lokale. Mënyra më e mirë për të arritur rezultate optimale është përmes ushtrimeve të shkurtra dhe intensive duke përdorur trupin tuaj dhe disa mjete të thjeshta të tilla si një litar . Vrapim i shpejtë, hedhja mbi gjëra, kalimi dhe pull-ups në degët e pemëve. Sigurohuni që ju gjithmonë të sfidoni veten, duke rritur vështirësinë çdo javë, të themi, duke synuar për më shumë përsëritje, periudha më të shkurtra pushimi apo variacionet më të ashpra stërvitjeje ‘ ©Motivim.com

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × one =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Plani Dietal Right

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.