7 burimet më të mira të Omega-3

Ushtrime 2 (Gjirafa) Leaderboard 7 burimet më të mira të Omega-3

Një i rritur merr mesatarisht më pak se 1 gram acide yndyrore të omega-3 në ditë. Kjo është e tëra. Dhe është një fatkeqësi e madhe sepse studimet tregojnë se omega-3 mund të bëjë gjëra të mahnitshme për trupin tuaj, dhe ato janë:

article-food-salmon 7 burimet më të mira të Omega-3

• Zvogëlon inflamacionin, i cili konsiderohet të jetë shkaktar i shumë problemeve të zemrës, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin, disa lloje të kancerit dhe artritin.
• Mban të shëndoshë zemrën dhe arteriet tuaja.
• Ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes së nyejve.
• Ul presionin e gjakut dhe përmirëson presionin e gjakut ndaj stresit.
• Nxit trurin, kujtesën dhe funksionin njohës. Studimi i nxjerrë tregon se omega-3 ndihmon në ngadalësimin e problemeve të të njohurit, siç janë sëmundja e Alzheimerit dhe rënia e kujtesës në njohjen e moshës.

Atëherë, si mund të filloni të përfitoni nga këto yndyra të shëndetshme? Përfitoni ato nga këto 7 burime të mrekullueshme:

Farat Chia

Farat çudibërëse! Burimi më i pasur i omega-3 në tokë, ato gjithashtu japin më shumë kalcium se qumështi, dy herë me shumë kalium se bananet dhe tre herë më shumë hekur se spinaqi.

Farë liri

Vetëm ¼ e filxhanit me fara liri përmban rreth 7 gram acide yndyrore të omega-3. Të dhënat tregojnë se ato mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, kancerit, goditjeve dhe diabetit.

Arra

Duke e ditur që The American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se dieta e përbërë nga arrat ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit total dhe LDL (kolesteroli I dëmshëm); ¼ e një filxhani me arra përmban 2.8 gram acide yndyrore të omega-3 atëherë shtojani ato qullit nga tërshëra apo granolës (ushqim mëngjesi krokant) të gatuar në shtëpi.

Salmoni

Peshku i vogël që nisi gjithçka. Sa herë të jetë e mundur, merreni salmonin e egër në vend të atij të rritur me ushqime artificiale. Për shkak të dietës së tyre superiore, salmonët e egër kanë më pak yndyrë dhe më shumë omega-3 sesa ata të rritur në mënyrë artificiale.

Sardelet

Një burim me përqendrim të lartë të omegës. Sardelet janë gjithashtu të pasura me vitamine B12 (e dyta pas mëlçisë së viçit) dhe proteina. Ky nuk është vetëm një peshk me vlera të larta ushqyese por është edhe financiarisht i përballueshëm. Kështu që, blini më shumë sardele dhe kurseni më shumë stilet.

Kungulli i dimrit

I pasur me omega-3, vitaminë A dhe C, si dhe fibra – kjo quhet fitore.

Tofu (pastë soje)

4 pjata të shërbyera me tofu, japin rreth 0.4 gram omega-3. Duke konsumuar sojën në sasi të kufizuar, ju prapë mund të merrni omegën në një pjatë me tofu. ©Motivim.com

Lexo edhe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 − three =

Ushtrime 2 (Gjirafa)
Xhirime ne Dasma HD dhe 4K

Copyright © 2017 Motivim.com, All rights reserved.